مازندران ، بهشهر ، کیلومتر 3 جاده سراسری بهشهر - گرگان

01134645140-2

شهرستان بهشهر

دریاچه و باغ شگفت انگیز عباس آباد بهشهر
1421177427675579_orig
این باغ در ۹ کیلومتری جنوب شرقی شهر بهشهر واقع در استان مازندران در میان جنگل های کوه جهان مورا، در پیرامون دریاچه طبیعی، به دستور شاه عباس اول به صورت پلکانی و مطبق در ۳ سطح احداث شد. این مجموعه در قسمت جنوب به روستای فرادست ییلاقی هزارجریب، در قسمت شرقی به جاده روستاهای پاسند- هزارجریب، در غرب به اراضی کشاورزی و در قسمت شمال به روستای علی تپه محدود می گردد.
مجموعه مذکور شامل سد، بنای مرکز مخزن سد، حمام، باغ، محوطه گلباغ محور آبرسانی به طول ۶۰۰ متر، دو برج آجری به فاصله ۱۸۶ متری از باغ و همچنین با فاصله ۱۵۶ متری از یکدیگر می باشد که احتمالا به سال ۱۰۲۰ تا ۱۰۲۱ ه.ق احداث گردیده است.
-آباد-1389701199
 این باغ بر اساس شواهد به دست آمده یکی از بی نظیرترین باغ های ایرانی است. علاوه بر عمارت سازی مذکور، در قسمت تراس مرکزی، حوض بزرگ در مرکز و حوض های کوچک تر در اطراف احداث نمودند. دریاچه این مجموعه با وسعتی بالغ بر ۱۰ هکتار با عمارتی در مرکز آن، که در زمان آبگیری دریاچه عمارت با ارتفاعی بالغ بر ۱۸ متر به زیر آب می رود و فقط سقف آن همراه با درختچه هایی نمایان است.
عباس-آباد-بهشهر-14            104473_838
راه دسترسی به مجموعه مذکور از طریق جاده آسفالته ای است که از جاده اصلی بهشهر- گرگان منشعب شده و بعد از عبور از روستای التپه به محور مذکور منتهی می گردد.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–
نام مكان: کاخ صفي آباد ـ (بهشهر) یا کاخ مادر شاه عباس صفوی
نوع اثر: تاريخي
شماره ثبت در فهرست آثار ملي ايران:‌ ۵۸

این بنا در سال ۱۰۱۰ هجری قمری به فرمان شاه عباس کبیر ساخته شده. شاه عباس اول، از نظر علاقه مندی به فرزند دل بند خویش این بنا را کاخ صفی آباد نام گذاری کرد.

كاخ صفي آباد در جنوب غرب شهرستان بهشهر (استان مازندران) و در بالاي ارتفاعات منتهي به دشت قرار دارد. اين كاخ در زمان شاه صفي نوه شاه عباس توسعه پيدا كرده و عمارت با شكوه صفي آباد مرهون توجه خاص شاه عباس بود. اين كاخ در ميان باغي زيبا به صورت بنايي مربع شكل كه داراي ابعاد ۲۵ × ۲۵ متر بوده و در دو طبقه ساخته شد. ورودي كاخ در سمت شمالي قرار داشته كه با عبور از پنج پله امكان دسترسي به داخل طبقه اول كاخ وجود دارد. طبقه اول داراي اتاق‌هاي متعدد بوده كه از طريق راهرو و هشتي امكان دسترسي به داخل آن وجود دارد. طبقه دوم نيز داراي راهرو و اتاق هاي زيبا است.

 

بنا بر روايت مورخان ديوارهاي دروني كاخ داراي نقاشيهاي گوناگون بوده كه متاسفانه امروزه، اثري از آن بر جاي نمانده است. از مصالح به كار رفته در اين كاخ، سنگ، آجر و گچ است كه در قرن اخير بر اثر ويرانيهاي پياپي ساخته شد.
اين كاخ در زمان حمله افغان‌ها آسيب ديده و در زمان نادر شاه تعمير و بازسازي شد. اين بنا در زمان قاجاريه نيز مورد مرمت قرار گرفت و در قرن اخير كاملا احياء شده است

از کاخ صفی آباد و تا باغ شاه بهشهر که به عمارت چهل ستون مشهور است، یک راه زیر زمینی احداث شده بود که در مواقع ضروری مورد استفاده عبور و مرور یا سایر جریانهای دیگر میگردید. فاصلهٔ کاخ تا دریا در حدود ۱۶ کیلومتر است و در ایام سلطنت صفویه به ویژه شاه عباس کبیر این راه زیر زمینی جهت امور سوق الجیشی و جلوگیری از تهاجمات ازبکان و سایر ملل وحشی که در حول و حوش دریای خزر زندگی میکردند، استفاده میشد. در موازات کاخ صفی آباد چشمهٔ آبی موجود است که به چشمه «پلنگ خیل» شهرت دارد. این آب در ایام فرمانروایی صفویه با شکل روباز و قیمتی و نیز با تنپوشه‌های سفالی جریان داشت و در وسط ساختمان طبقه اول حرفی مرمر به شکل کثیر اطلاع احداث بود و در تمام طبقات ساختمان از دیواره و غیره به وسیلهٔ تنپوشه‌های سفالی آب جریان داشت تا تهویهٔ هوا برای ایام تابستان یا احتیاجات دیگر شود.

این کاخ تا سطح دریای خزر حدود ۶۵۰ متر ارتفاع دارد که چراغهای بندرتركمن و بندرگز از آن نمایان است و تا ۳۰ کیلومتر چشم انداز دارد. این کاخ در حدود ۷۰ سال پیش طعمهٔ حریق شده و به کلی آثار و شکوه باستانی خود را از دست داد. مصالح ساختمانی آن نیز به غارت برده شد. در سال ۱۳۱۵ رضا شاه دستور به تعمیر و مرمت کلیه تأسیسات کاخ را داد.

در زمان رياست آقاي مرعشي، گفت‌وگوهايي با مسئولان اين سازمان انجام گرفت و طي آن قرار شد کل مجموعه کاخ‌ها آزاد شود اما اين کار هنوز انجام نگرفته است. اهالی شهر و کسانی که سالهای قبل از انقلاب را به خاطر دارند، می‌گویند در زمان شاه این ساختمان جهت بهره برداری جاسوسان آمریکایی در اختیار مستشاران آمریکایی بود و بعد از انقلاب فقط چند روزی به دلیل آگاهی دادن به مردم در مورد کارهای آمریکاییان درب آنرا گشودند و مجددا تا به امروز به دلیل اینکه ساختمان در اختیار یک نهاد نظامیست، از بازدید عموم جلوگیری میشود. به همین دلیل تا کنون عکس یا اطلاعات جامعی ای این شاهکار عصر صفوی در دست نیست.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

نام مکان: باغشاه یا پارک ملت بهشهر

نوع اثر: تاریخی

شماره ثبت در فهرست آثار ملي ايران:‌ ۱۵۳۷

باغ مصفا و دل فریبی که امروزه محل شهرداری بهشهر است، همان باغشاه معروف به اشرف البلاد دوره صفوی است که به گفته سیاحان و جهانگردان،پر از درختان سرو صد ساله و گل‌های آراسته بوده است.
پارک ملت در مرکز شهر واقع بوده و مرکز آثار تاریخی دوره‌ی صفوی در شمال کشور محسوب می‌شود. این مکان به سال ۱۰۲۱ قمری و در دوره شاه عباس اول صفوی با نام عمارت دیوانخانه بنا شد و کاخ تابستانی او بوده است. درختان کهن و جوی‌های سنگی که با شیب طبیعی منطقه توسط مهندسین دوره صفوی ساخته شده هنوز در این باغ خودنمایی می‌کند. این منطقه به نام اشرف خوانده می‌شد. عمارت دیوانخانه در دوره افشاریه تخریب و به دستور نادرشاه عمارتی با شانزده ستون ساخته شد که در برابرش حوضی با آب روان قرار داشت و به کاخ چهلستون معروف شد.
در دوره‌ی قاجاری با ساخت بنایی دیگر، پارک ملت از شکوه گذشته بی نصیب و به ویرانه ای تبدیل شد. در عهد پهلوی اول ساختمان جدید و کوچکی ساخته شد.

پارک ملت 3         26032012718888

علاوه بر ساختمان چهل ستون ، چند عمارت و باغ دیگر از جمله : باغ تپه ، باغ چشمه ، باغ شمال ، باغ صاحب الزمان ، باغ حرمسرا ،‌باغ خلوت در حاشیه این بنا در دوران صفویه ساخته شده بود که فقط باغ چشمه و بخشهایی از باغ تپه باقی مانده و از دیگر باغ‌ها اثزی به جای نمانده است
این عمارت وسط باغ قرار دارد. طول آن سه برابر عرض آن است. جلوی این عمارت کاملاً باز، ولی در پشت و طرفین آن دیواری قرار دارد که به وسیله پنجره‌های متعددی مستور شده است. عمارت فوق پس از تعمیرات مکرر به صورت بنای امروزی درآمده است. کاخ عباس آباد نیز از آثار دوره صفوی می‌باشدکه درنزدیکی بهشهر قسمت هایی از آن به جا مانده است.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

 آبشار سمبی- بهشهر

13114_987

آبشار سمبی واقع در روستای زیبای یخکش، از توابع بخش یانه سر شهرستان بهشهر در استان مازندران.

g6         سمبی

این روستا در ۵۴ کیلومتری شهرستان بهشهر و در منطقه هزارجریب بخش یانسر قرار دارد.

این روستا از شمال به جنگل های انبوه رشته کوه البرز و منطقه شکار ممنوع و از جنوب به رودخانه بزرگی که بسمت شهرستان نکا جاریست وصل و از شرق به روستای اوارد منتهی می شود.

این آبشار واقع در جنگل های شرق بهشهر در چند کیلومتری یخکش واقع شده است.

 ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

 آبشار اسپه او

اسپه او

بدون تردید یکی از زیباترین چشم اندازهای تفریحی استان مازندران آبشار اسپه او واقع در هزارجریب می باشد.

این آبشار زیبا و دیدنی از چشمه ای که از دل کوه سیاخانی سرچشمه می گیرد و به صورت پلکانی می باشد در طول مسیر خود دارای آبگیرهای متعددی است که سرانجام به رودخانه نکا می ریزد.

اسپ او 3           اسپه او 3

این آبشار در ۷ کیلومتری پل حدفاصل روستاهای رودبار و شمال غربی روستای غریب محله در ۳۵ کیلومتری بهشهر واقع شده است که برای رسیدن به این آبشار باید مسافتی راه را پیاده از دل رودخانه و مناظر زیبای آن بگذریم تا به این آبشار برسیم.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

تالاب و شبه جزیره میانکاله – بهشهر

1_8811061036_L600

شبه جزیره میانکاله شبه جزیره ای است در منتهی الیه جنوب شرقی دریای خزر، در ۱۲ کیلومتری شمال شهر بهشهر و مساحت آن بیش از ۶۸۰۰۰ هکتار می باشد.

12_8811061036_L600         095

این تالاب اولین تالاب بین المللی ثبت شده در فهرست تالاب های کنوانسیون رامسر است. در این تالاب ۴۰ گونه پرنده زندگی می کنند.

2443_778

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

منطقه هزارجریب یا بهشت گمشده – بهشهر

hezarjerib-totallllllwww

-جریب-کجاست-1389702618          -جریب-بهشهر-1389702618

بخش هزارجریب منطقه‌ ای است کوهستانی که در استان های مازندران و گلستان در شمال ایران واقع است. به لحاظ تقسیمات کشوری این منطقه جزو حوزه‌های استحفاظیه شهرستان های : نکا، بهشهر، گلوگاه و کردکوی می‌باشد. هزارجریب نامی است كه از دیرباز تاكنون به منطقه ای مشتمل بر مناطق كوهستانی شهرستان های بهشهر، نكاء، ساری، و شرق سوادكوه در استان مازندران و قسمتی از ناحیه كوهستانی شهرستان های سمنان و دامغان اطلاق می شود. منطقه هزارجريب از دو قسمت دودانگه و چهاردانگه تشکيل شده است. هزارجریب بهشهر جزئی از هزارجریب بزرگ است كه در جنوب و جنوب شرقی شهرستان بهشهر قرار دارد. هزارجریب بهشهر به عنوان جزئی از منطقه كوهستانی البرز دارای روستاهای پراكنده و كوچك است. هزارجریب بهشهر (بخش یانه سر) است.

1006              1003

از جاذبه های دیدنی این منطقه نظیر آبشار سمبی در روستای یخکش، غار بادو لکلک در روستای پچت، شمشیر بر در روستای سفید چاه، چشمه کینوا در روستای ارضت، چشمه عبدالهی و استخر طبیعی و زیبای روستای کلا می باشد.

برای رسیدن به منطقه هزارجریب از بهشهر پس از خروج از شهرستان بهشهر و گذر از بهشت فاطمه و عبور (علی تپه) به عبور پاسند می رسیم و از آنجا جاده دسترسی به هزارجریب بطول ۱۸ كیلومتر بصورت آسفالت و مابقی بصورت شوسه می باشد. نزدیكترین روستا در فاصله ۲۵ كیلومتری از عبور پاسند می باشد كه روستای رودبار و روستای محمدآباد می باشد

-جریب-میانه-سر-1389702618

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————